جزییات خبر

پنج شنبه / ۲۵ دی ۱۳۹۹ / ۱۰:۱۷
سرویس : سمنان
کد خبر : ۱۷۹۸۳۴
گزارشگر : ۸۴
این ماه های سال خورده!

برنامه تکریم 100 زن نیازمند سالخورده در شهر مجن بسطام

(پنج شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۹) ۱۰:۱۷

برنامه تکریم ۱۰۰ زن نیازمند سالخورده در شهر مجن بسطام با پنج اقدام مهم برای سالمندان در قالب اندازه گیری قند خون، تب، اکسیژن، فشار و تست کرونا در قالب گروه جهادی امداد محله شهید قاسم سلیمانی مجن، و کمیته امداد انجام شد.

 به گزارش پایگاه خبری کمیته امداد، برنامه تکریم ۱۰۰ زن نیازمند سالخورده در شهر مجن بسطام با پنج اقدام مهم برای سالمندان در قالب اندازه گیری قند خون، تب، اکسیژن، فشار و تست کرونا در قالب گروه جهادی امداد محله شهید قاسم سلیمانی مجن، و کمیته امداد انجام شد.

محمد قوسی، قائم مقام کمیته امداد استان سمنان از اجرای برنامه تکریم سالمندان در سطح استان خبر داد و گفت، این برنامه در قالب طرح تکریم، بصورت پایلوت در شهر مجن بسطام انجام و ان شاء الله در شهر های دیگر استان هم با رعایت اولویت، اجرا خواهد شد. روایت خبر را در ادامه بخوانید.

 ایده اولیه

ماجرا از یک بازدید شروع شد. بازدید قائم مقام و معاون حمایت و سلامت خانواده استان از خانه ی یک سالمند در روستای ایج از توابع سرخه. آنجا بود که ایده ی یک کار اساسی برای حمایت از سالمندان در ذهن ایشان شکل گرفت، و در نهایت شد طرح تکریم سالمندان با هدف حمایت معیشتی، اجتماعی، فرهنگی و بهداشتی از سالمندان بالای 60 سال که دیگر هیچ کسی را در کنار خود ندارند؛ حتی فرزندی که عصایی باشد در دستشان؛ و اینکه پدر و مادر اینجا هستند و فرزندان کجایند، خود حکایتی دیگر است ...

   شروع

کمیته امداد امام خمینی (ره) بسطام، پرچم را در دست گرفت. طرح برای آقای شبانزاده، رئیس کمیته امداد بسطام، تبیین و با استقبال ایشان، "مُجِن" به عنوان پایلوت برگزیده شد. در گام نخست، حدود یکصد زن سالخورده در این شهر شناسایی شدند که شرایط طرح را دارا بودند: ماه های سالخورده!

  بسیجی ها، باز هم در وسط میدان

خواهران بسیجی پایگاه بنت الهدی در شهر مجن، عاشقانه آمدند در میدان تا مثل همیشه که کار با بسیجی ها شروع می شود، نهال این خدمت هم بدست آنها غرس و در آینده تبدیل به شجره ای طیبه شود ؛ و چه تناسب عجیبی برقرار شد میان شروع طرح در ایام شهادت حضرت بنت الهدی (س) با نام این پایگاه ...

  برکت خون شهیدان در میان است!

فرمانده پایگاه که خواهران بسیجی را در این طرح، هدایت و مدیریت می کند، خانم درویشی، همسر شهید علیمردانی است. می گوید: حامله بودم که همسرم عازم جبهه شد؛ گفتم ما را به چه کسی می سپاری در حالیکه هیچ پولی هم نداریم؟ گفت وقت ماندن نیست، وقت رفتن است. به خدا می سپارمتان. فرزندم بدنیا آمد؛ زنگ زدم که بیا؛ گفت الان نمی توانم اما تا چهلم نوزاد خودم را می رسانم. چهلم فرزندم رسید، همسرم هم آمد اما با کاروان شهادت ...

اعضای این پایگاه در قالب گروه جهادی امداد محله شهید قاسم سلیمانی مجن، عملیات اجرایی را بر عهده گرفتند. مسؤول این گروه جهادی هم،جواد علم شاهی، فرزند شهید علم شاهی است. برکت نام شهیدان در کنار اخلاص این خواهران بسیجی، آینده ی روشن طرح را تضمین می کند.

 پیش نیاز: فرم نیازسنجی جامع سالمندان

فرم جامع نیازسنجی سالمندان در بخش های مختلف سلامت، مسکن، معیشت، کالاهای اساسی، اطلاعات بستگان و خویشان و ... تهیه و در اختیار گروه جهادی قرار گرفت. ده نفر اعضای گروه جهادی، تکمیل فرم را بر عهده گرفتند، هر نفر متکفل ده سالمند. اعضای گروه، خانه به خانه، مراجعه و فرم ها را تکمیل کردند. اطلاعات فرزندان آنها هم گرفته شد تا در وقت مناسب با آنها تماس گرفته شود...

فاز اول؛ بهداشت و درمان

با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، مجوز لازم صادر شد. امکانات و تجهیزات را هم بیمارستان بهار تأمین کرد. اکنون زمانش بود که 5 اقدام مهم برای سالمندان برنامه ریزی شود: اندازه گیری قند خون، تب، اکسیژن، فشار و تست کرونا ؛ همه این اقدامات بصورت متمرکز در یک پایگاه باید انجام می شد. برنامه ریزی شده بود تا امروز، سالمندان در گروه های ده نفره با آژانس به این پایگاه منتقل شوند. این ده نفر که کارشان تمام میشد، ده نفر بعدی می آمدند تا تجمع ایجاد نشود.

   دور سلامتی!

سالمند که وارد پایگاه میشد اول، وزن کشی می شد! همان جا با دستگاه، تب او را هم اندازه می گرفتند. بعد می رفتند در مسیر بقیه تست ها یعنی تست قند و فشار و اکسیژن و کرونا؛ خانم یکی یکی که کارشان تمام می شد، بسته ی پذیرایی شان را می گرفتند و از سالن خارج می شدند.

  مشاوری که مشاوره می شد!

خانم سیدجعفری، مشاور کمیته امداد بسطام هم در پایگاه حضور داشت. در فاصله ای که سالمندان منتظر بودند تا نوبت تست شان برسد، خانم سید جعفری با آنها صحبت می کرد. آخر برنامه که رسید، خانم مشاور حرف جالبی زد: من در اداره غالباً به خانم های جوان مشاوره می دهم و از صحبت های آنها، بیشتر خودم افسرده می شوم. اما امروز با این مادربزرگ ها که صحبت کردم، خودم روحیه گرفتم؛ اکنون خیلی شاد و سرحالم.

   مادر استاد دانشگاه شریف!

یکی از سالمندان، عنوان کرد که مادر یکی از اساتید دانشگاه صنعتی شریف است. اول باورمان نشد اما آقای شبانزاده تأیید کرد که مطلب درست است. سکوت کردیم با حرف های نگفته ی بسیاری که در دل نهفتیم!

ژست برای عکس

از هر کدام که می خواستیم عکس بگیریم با کمال میل دست از کار می کشیدند، آرام می گرفتند، کمر صاف می کردند و به لنز خیره میشدند تا هرچقدر می خواهیم عکس بگیریم، گویا سال ها بود کسی از آنها عکس نگرفته ...!

  حمایت ادامه دارد ...

این برنامه تازه، شروع کار بود؛ آقای شبانزاده، توضیح می دهد: برنامه داریم که با فرزندان و خویشاوندان این عزیزان تماس بگیریم و مشارکت آنها را هم جلب کنیم. امداد نیز هم افزایی خواهد داشت تا کالاهای اساسی مورد نیاز مثل یخچال، اجاق گاز، فرش و ... تأمین شود. همچنین برای مسکن آنها هم برنامه داریم. با کمک گروه جهادی و از طریق منابع امداد و خیرین، بصورت هفتگی بعضی مایحتاج ضروری سالمندان را شامل سبزی، میوه، خرما، شیر و ... تأمین و به آنها می رسانیم. البته به وابستگان آنها آموزش داده می شود که ادامه ی این حرکت بر عهده ی آنها است و ما تنها، شروع کننده حمایت بودیم ...

انتهای پیام

تعداد بازدید : ۹۸۹
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید